Zhineng Chi Kong

צ'י קונג לריפוי ולפיתוח הפוטנציאל האישי. הZhineng נשען על התובנה כי היקום כולו הוא תנועה אנרגטית של צ'י. המתרגל לומד להתחבר ולהפעיל את האנרגיה האישית שלו לצד הצ'י של היקום, לצורך טיפוח חיים בריאים ושמחים ושיפור היכולות האישיות.

הצ’י קונג נולד בסין, ולאורך אלפי שנות התפתחותו פותחו שיטות רבות ושונות זו מזו. ובכל זאת, למרותה הבדלים, ניתן לומר שהשיטות כולן מכוונות להשקטת התודעה והכוונת תשומת הלב פנימה. חלק מהשיטות עושות זאת באמצעות תרגול תנועתי, אחרות דרך תרגול סטטי, ויש גם שיטות המשלבות בין השניים. גם מטרת התרגול משתנה, מתחזוקה ושיפור הבריאות הפיזית והנפשית ועד להתפתחות רוחנית.

בשנות השמונים של המאה העשרים פיתח ד”ר פאנג מינג את ה ZHINENG – צ’י קונג. אחרי שתרגל ביסודיות שיטות שונות, ברר והרכיב מתוכן שיטה חדשה המשלבת בין תרגולים טאואיסטים לבודהיסטים, צ’י קונג מסורתי ואומנויות לחימה. ד”ר פאנג, רופא סיני ומערבי בהכשרתו, ביקש לבנות שיטה לתמיכה בתהליכי ריפוי של הגוף ושל הנפש באמצעות התפתחות ושינוי תודעתי.

ZHI – חכמה NENG – יכולת מיומנות. ZHINENG צי קונג – שיטה ליצירת הרמוניה בין התודעה, הצ’י והגוף, מתודה לפיתוח החכמה, המיומנויות והיכולת. השיטה נטועה במחשבה הקוסמולוגית הסינית. התיאוריה המרכזית בבסיס השיטה היא “Hun yuan Entirety Theory”, ולפיה כל דבר ביקום הוא התגלמות של הון יואן צ’י. ביטויים שונים של צ’י משפיעים זה על זה ויכולים להשתנות אחד לשני.

מהו הון יואן צ’י? ובכן, מדובר בדפוס האנרגטי היסודי – הפעימה, התרחבות החוצה והיאספות פנימה, הטרנספורמציה מפתיחה לסגירה ולהפך. כל ההון יואן צ’י ביקום מחובר כשלמות אחת (כוליות) והוא הבסיס לכל הקיים.

המחשבה הסינית מבחינה בין שלוש רמות שונות של הון יואן צ’י: 

  • חומר – נראה. המבנים והצורות. באדם – הגוף הפיזי, Jing.

  • צ’י – אנרגיה, תנועה, כל מה שהוא חסר צורה ובלתי נראה, כלומר אינו ניתן לתפיסה באמצעות החושים. 

  • תודעה – אינפורמציה – ההוויה, SHEN. באמצעות התודעה ניתן להתחבר ולחבר בין הצ’י הקוסמי לאישי ולהשפיע על תנועת הצ’י ומהלכי החיים

בZhineng שש רמות תרגול שונות ומשלימות. שלושת הרמות הראשונות מחברות בין תודעה, צ’י וגוף. מהרגע הראשון לומדים כיצד להיפתח לתנועת החילופין של הצ’י והתודעה עם היקום. המתרגל לומד לחוש בצ’י, להתבונן, להניע ולחדור לתוכו. וכך, הגוף הצ’י והתודעה מתמזגים לנוכחות מלאה במרחב. חסימות (מחלות, דפוסי חשיבה) נפתחות, הצ’י נע בחופשיות, נבנה מרכז פנימי חזק ויציב היכולת לזרום בגמישות והרמוניה עם החיים והאתגרים שמזמנים מתפתחת.

אחד מהמאפיינים הייחודיים של השיטה הוא חיבור לשדה צ’י שהתפתח בסין במשך אלפי שנים. החיבור מאפשר למתרגלת גישה לאיכויות מרפאות והולוגרפיות של השדה, תומך ומעצים את התרגול האישי. 

אסקור עכשיו את שלושת הרמות הראשונות, לפי הסדר שמומלץ להעמיק לתוכן:

“Lift Qi Up Pour Qi Down” – “להניף את הצ’י מעלה, למזוג את הצ’י מטה”                       

התודעה מובילה את הצ’י הפנימי החוצה ואוספת צ’י מהיקום אל תוך הגוף. דרך ויזואליזציה ותנועות עדינות ומדיטטביות מנחים את הצ’י מהמרחב הפנימי דרך שערי האנרגיה שבגוף אל היקום. כך, מטפחים את הקשר בין הון יואן צ’י של הקוסמוס להון יואן צ’י האישי. המתרגל לומד להתארך, להתרחב  – להיפתח אל היקום, ובמקביל גם לקבל מהיקום – לאסוף את הצ’י, להתכנס ולהתרכך פנימה.

תרגול הסדרה מפעיל תהליך ניקוי רעלים. מה שמיותר משתחרר, רמות המתח יורדות, התפקודים הפיזיולוגים מתאזנים והגוף מתחזק. מתפתחת מיומנות לחישה והנעה של צ’י, לצד יכולת לייצר תנועה חלקה בין האנרגיה הפנימית לקוסמית.

Body Mind Method חיבור תודעה וגוף

תרגול פיזי ואינטנסיבי, שמעורר את הצ’י הפנימי לתנועה וממקד את התודעה בגוף. נוכחות התודעה חודרת ומתרחבת אל תוך העצמות המפרקים, מערכת העצבים וכלי הדם. מתרגלים מתקדמים מגיעים עד לחוויה של המטבוליזם התאי.

השלד והשרירים נבנים מחדש, מתרככים ומתגמשים. הגוף מתחזק, היציבה מתבססת והתנועה נעשית קלילה. מערכת העצבים, הדם והלימפה ואיברי הגוף הפנימיים עוברים עיסוי עמוק המעורר את חיוניותם ותפקודם. התודעה לומדת לחזור שוב ושוב לבית, לשהות בגוף. היכולת להיות נוכחים ברגע מתעצמת ונעשית לטבע שני, להרגל בריא.

Five Hunyuan Form חיבור תודעה ואיברים פנימיים, ויסות רגשי

זוהי הרמה השלישית, והעבודה בה מכוונת אל האיברים הפנימיים דרך חיבורם אל מרכז הגוף (הון יואן צ’יאו). לפי המחשבה הסינית, יש קשר הדוק בין תפקוד האיברים הפנימיים למצב הרגשי. וכיוצא בזה, תיאום ואיזון מערכות היחסים ביניהם – משפרים לא רק את התפקוד הפיזיולוגי, אלא מפתחים גם מיומנויות לוויסות רגשי. כדי לגשת ולהשפיע על האיברים הפנימיים, משתמשים בצלילים, תנועה ועבודה תודעתית. הצלילים יוצרים ויברציות שמרטיטות ישירות את האיברים הפנימיים. 

התרגול מעורר ומשיב את דפוסי האנרגיה הבריאים למערכות האיברים. במקום שהרגשות ינהלו את החיים שלנו, אנו הופכים לאדונים של חיינו. העומסים הרגשיים משתחררים, נבנית יציבות רגשית היכולת לחיות את החיים בחיבור אותנטי, בשלווה וברוגע משתכללת. 

אלו שלושת הרמות הראשונות של ג’יננג. כל אחת מהן עומדת בפני עצמה וניתן לחבר בניהן, הג’יננג כולל גם חלקים סטטיים (מדיטציה בעמידה, עבודה עם כדור של אור (לה צ’י) ועוד). תרגול יומי של השיטה, יוצר ומאיץ תהליכי ריפוי עמוקים בגוף הפיזי, הרגשי והתודעתי. תיתכן החלמה אף ממחלות קשות. ככל שמתמידים בתרגול היכולת לכוון ולשנות את תנועת הצ’י באמצעות התודעה מתפתחת.

תרגול במסירות, באופן עקבי ויום יומי, יוביל את התלמיד לתהליך מרתק ועוצמתי של העמקה פנימה, לנבכי גופו ונפשו – תהליך בו יפגוש ויכיר את עצמו. הראש הולך ונרגע, לומדים להתבונן במחשבות ולחוש במרווחים שביניהן. המרחב הפנימי נפתח, ומתוודעים לדפוסים האחראים על מחלה וכאב. אפשר להקשיב ולזהות את הצרכים והרצונות האישיים. מתחברים לכוחות הריפוי, ומשחררים את התודעה מכבלי המכאניות האוטומטית לחכמה אוטונומית. ההוויה נעשית אחת, צרכי הגוף כולם מסופקים, והתודעה מתמלאת בהודיה ונתינה. אלו חיים מתוך מרכז פתוח: נוכחים וקשובים, פתוחים וזורמים בנינוחות.

מוזמנים לדבר אתי ונמצא את הדרך הטובה ביותר עבורכם להתחיל לתרגל.

 

הרשמו לרשימת התפוצה ותקבלו עדכונים שוטפים על סדנאות ותכנים חדשים שפורסמו באתר

שלושת ה-A

כתבה ושיעור: שלושת הA (קבלה, הפעלה והוקרה -Acceptance, Activation, Appreciation) מציעים דרך חדשה אוהבת ועמוקה לעבודה עם דפוסים וקונפליקטים ישנים. זה תרגול מתמשך של אינטגרציה וטרנספורמציה בין כל החלקים השונים שלנו.

קרא עוד »

עמוד השדרה מרידיאן ה – Dū mài 督脈

Dū mài – המרידיאן השלט אחראי על היאנג, על העוצמה של תנועת הצ’י. מייצג את כל המקומות שהיאנג פועל בהם בגוף. הוא מתפרש על כל התחנות היאנגיות ביותר בגוף וכך תומך ומחזק את היאנג בגוף. הוא תומך בכוחות העולים מהבסיס, הפרינאום ועד למוח. במילים אחרות, הוא מהווה מרכז בקרה ופיקוח לכוחות היאנג בגוף

קרא עוד »

דפוסי תנועה של הון יואן צ’י ואינפורמציה

הקיום הבלתי נראה והנראה נמצאים זה לצד זה ומתקיימים במקביל. בנוסף, טרנספורמציות מנראה לבלתי נראה (ולהפך) מתרחשות כל הזמן. נראה יכול להתפוגג אל בלתי נראה, שיכול להתמצק לנראה וחוזר חלילה. כל מבנה/צורה בעולם שלנו מורכב מהון יואן צ’י ומוקף בו

קרא עוד »

איך אוכל לעזור לך?

אני מעבירה שיעורים וסדנאות ב zhineng chi kong- במפגשים פיזיים כמו גם במפגשים מקוונים – ומציעה בנוסף גם טיפולים פרטניים, ייעוץ והדרכה בנושא צ’י קונג ורפואה סינית.

מזמינה אותך לפנות אלי בעזרת הטופס הבא. אני תמיד שמחה לקרוא ולענות לכל שאלה והצעה.

סדנאות ומפגשים

סדרת מפגשים נהדרת לאנשים שאוהבים להתאמן קרוב לטבע

טיפול בקליניקה

אפשר להיפגש לטיפול בקליניקה שלי בטבעון

ליווי אישי בצ'י קונג

ליווי אישי בתהליכים של ריפוי והתפתחות בצ’י קונג

קורסים והכשרות

לומדים צ’י קונג ורפואה סינית בקלות מכל מקום

© כל הזכויות שמורות לענבל רז  |  תנאי שימוש
פיתוח האתר: WebCandy - מייצרים ב-❤ סוכריות אינטרנט  |  כתיבה ועריכה: נעם רז