עמוד השדרה מרידיאן ה – Dū mài 督脈

Dū mài - המרידיאן השלט אחראי על היאנג, על העוצמה של תנועת הצ'י. מייצג את כל המקומות שהיאנג פועל בהם בגוף. הוא מתפרש על כל התחנות היאנגיות ביותר בגוף וכך תומך ומחזק את היאנג בגוף. הוא תומך בכוחות העולים מהבסיס, הפרינאום ועד למוח. במילים אחרות, הוא מהווה מרכז בקרה ופיקוח לכוחות היאנג בגוף

ברפואה המערבית, עמוד השדרה הוא הציר שנושא את השלד, ובתוכו שזורה גם מערכת העצבים עליה הוא מגן ושומר. במחשבה הסינית החוליות, כעצמות, קשורות אל הכליות ומרכיבות את הציר הפיזי של הגוף, החומר, הצורה הנראית. במעמקי עמוד השדרה, זורם גם, לפי התפיסה הסיני, מסלול אנרגטי שמכונה Dū mài – המרידיאן השלט. אחד משמונת המרידיאניים ה’מיוחדים’/’נפלאים’

המרידיאניים אלה הם חלק מהקונסטיטוציה הפרימיטיבית של האדם. הם שוכנים בנסתר שבגוף, ואין להם קשר ישיר עם העולם החיצון. מאותה סיבה, הם מייצגים את הסטימולציה הטהורה ביותר של החיים שניתנו מהשמיים – הבריאה והכוח הכמוס והבלתי נראה של החיים. במילים אחרות, המרדיאניים המיוחדים מביאים לידי ביטוי את האיזון הקוסמי בצורתו הבסיסית ביותר, הם מקיימים ושומרים עליו בגוף ללא תלות ואינטראקציה עם החיצון.

פעולתם תומכת בחיים מהעיבור ועד המוות. הם נוטלים חלק בתהליך יצירת העובר – בבנית הגוף האנרגטי. הם מהווים את התשתית האנרגטית שתאפשר בהמשך את הפריסה והתפקוד של שנים עשר המרידיאניים הרגילים, על הקשרים שהם יוצרים בין החיצון והפנים. לאחר הלידה הם ממשיכים ופועלים כמווסתים ומזינים.

פעולתם תומכת בחיים מהעיבור ועד המוות. הם נוטלים חלק עוד בתהליך יצירת העובר – בבניית הגוף האנרגטי. רוצה לומר, הם מכוננים את התשתית האנרגטית שתאפשר בהמשך את הפריסה והתפקוד של שנים עשר המרידיאניים הרגילים, שמחברים בין החוץ לפנים. לאחר הלידה, המרידיאניים המיוחדים מתפקדים כשסתומים של וויסות והזנה.

בתוך עמוד השדרה עובר אחד מהמרידיאניים המיוחדים, וכבר זה לכשעצמו מסביר את חשיבות עמוד השדרה כציר אנרגטי בסיסי ומהותי לחיים.

Dū mài – המרידיאן השלט אחראי על היאנג, על העוצמה של תנועת הצ’י. מייצג את כל המקומות שהיאנג פועל בהם בגוף. הוא מתפרש על כל התחנות היאנגיות ביותר בגוף וכך תומך ומחזק את היאנג בגוף. הוא תומך בכוחות העולים מהבסיס, הפרינאום ועד למוח. במילים אחרות, הוא מהווה מרכז בקרה ופיקוח לכוחות היאנג בגוף. המרכז האדמיניסטרטיבי, העיקרון, הביטוי לכוח היאנגי שעוטף ומניע את כל האספקטים הגופנים למעט הגפיים. לא רק על מרידיאני היאנג הוא מפקח על כל הסירקולציות שמבטאות את היאנג בגוף מהתפקוד הפיזיולוגי של המערכות השונות ועד החיבור לתודעה ל – SHEN.

מעניין להתבונן בנקודות שאנחנו חוזרים ומפעילים בתרגול שממוקמות על המסלול של המרידיאן השלט ולהבין את משמעות התפקוד שלהן בהקשר זה.

Hui yin – מפגש היין, הבסיס של הגוף, הנקודה היינית ביותר, מגלמת את מירב פוטנציאל ליאנג. מכאן המרידיאן ממשיך, נושא ומפיץ את כוחות היאנג הארציים במעלה הגוף.

 Ming men– שער החיים, המקום שמשמר ומקיים את הקשר הבסיסי ביותר בין יין ויאנג שמשמעו חיים. מתערבלים כאן הJing – תמצית (יין) וה Yuan Qi   – אנרגיית מקור (יאנג). לכן, זהו שער עוצמתי להזנת הגוף באנרגיית מקור – יאנג טהור. השער מביא יאנג תפעולי ותומך בתפקוד המערכות הפיזיולוגיות של הגוף.

 Shen zhu  – Body pillar – השער האחורי של הדאן טיאן האמצעי והלב. הלב הוא הקיסר, היאנג הטהור, הזנה של המרדיאן השלט תומכת בתפקוד ובוויסות של הלב ביכולתו לשמש בית ל SHEN.

Yu zhen- אבן הג’ייד, כאן חודרים כוחות היאנג הארציים האישיים שעולים מהבסיס חודרים למוח. המוח הוא יין שזקוק להשראה של היאנג כדי שיוכל למלא את תפקידיו בבהירות ושלמות.

 Bai Hui – שער השמיים – הנקודה ממוקמת בכתר הראש, במקום הגבוה ביותר בגוף, בדיוק מעל Hui Yin (הנקודה התחתונה ביותר), מגלמת את האפשרות לחיבור ישיר לשמיים על כל המשתמע מכך. כל כוחות היאנג, שש המרידיאניים שלו והמרידיאן השלט (Du Mai) מתכנסים כאן. הצ’י השמיימי נאסף מהיקום אל תוך הראש – דאן טיאן עליון, ומתאחד עם האיכויות השמיימיות שבתוכנו.

Yin Tang – העין השלישית, הנקודה נמצאת על המסלול של המרידיאן השלט, שעולה בעמוד השדרה מאחור, כלומר בנסתר, עבר בשמיים – Bai Hui, ויורד כעת אל הנגלה. כוחות היאנג של היקום והאדם מתחברים ומתמזגים לפיתוח וחיזוק של האינטואיציה והראיה האינטואיטיבית פנימה והחוצה.

נשים לב ששלושת השערים של הדאן טיאן העליון ממוקמים על המרידיאן השלט ומביאים איכויות יאנג שונות אישיות ולא אישיות לאלכימיה שפועלת ב shen ji. החיבור ההרמוני בין יאנג ליין בראש הוא מפתח חשוב לחיים טובים. תנועה חופשית ומשוחררת של צ’י במרידיאן השלט היא מפתח חשוב לכך.

הרשמו לרשימת התפוצה ותקבלו עדכונים שוטפים על סדנאות ותכנים חדשים שפורסמו באתר

Zhineng Chi Kong

צ’י קונג לריפוי ולפיתוח הפוטנציאל האישי. הZhineng נשען על התובנה כי היקום כולו הוא תנועה אנרגטית של צ’י. המתרגל לומד להתחבר ולהפעיל את האנרגיה האישית

קרא עוד »

איך מתחברים לשדה הצ’י

אחד מהכלים העוצמתיים ביותר של השיטה לעבודה ברמת האינפורמציה הוא חיבור לשדה אנרגטי ייחודי של אנרגיה מרפאת. שדה הוא מרחב של אחדות וחיבור, שיוצר צורה בחסר הצורה. כלומר, מארגן את הצ’י, האנרגיה, שהיא ללא צורה, לכדי נוכחות סדורה, מאוחדת, דחוסה ומרוכזת שבאה לידי ביטוי בגוף.

קרא עוד »

דפוסי תנועה של הון יואן צ’י ואינפורמציה

הקיום הבלתי נראה והנראה נמצאים זה לצד זה ומתקיימים במקביל. בנוסף, טרנספורמציות מנראה לבלתי נראה (ולהפך) מתרחשות כל הזמן. נראה יכול להתפוגג אל בלתי נראה, שיכול להתמצק לנראה וחוזר חלילה. כל מבנה/צורה בעולם שלנו מורכב מהון יואן צ’י ומוקף בו

קרא עוד »

איך אוכל לעזור לך?

אני מעבירה שיעורים וסדנאות ב zhineng chi kong- במפגשים פיזיים כמו גם במפגשים מקוונים – ומציעה בנוסף גם טיפולים פרטניים, ייעוץ והדרכה בנושא צ’י קונג ורפואה סינית.

מזמינה אותך לפנות אלי בעזרת הטופס הבא. אני תמיד שמחה לקרוא ולענות לכל שאלה והצעה.

סדנאות ומפגשים

סדרת מפגשים נהדרת לאנשים שאוהבים להתאמן קרוב לטבע

טיפול בקליניקה

אפשר להיפגש לטיפול בקליניקה שלי בטבעון

ליווי אישי בצ'י קונג

ליווי אישי בתהליכים של ריפוי והתפתחות בצ’י קונג

קורסים והכשרות

לומדים צ’י קונג ורפואה סינית בקלות מכל מקום

© כל הזכויות שמורות לענבל רז  |  תנאי שימוש
פיתוח האתר: WebCandy - מייצרים ב-❤ סוכריות אינטרנט  |  כתיבה ועריכה: נעם רז